Filmoteka polecana przez pedagoga!

„Cicha furia” – film o Stanfordzkim eksperymencie więziennym Philipa G. Zimbardo w którym w dobitny sposób pokazano co może się stać, gdy zwykli, przyzwoici ludzie „pokuszą się” o odgrywanie niecodziennych dla nich ról. W 1971 r. wybrano losowo kilku zrównoważonych psychicznie studentów, którzy mieli odgrywać rolę strażników więzienia oraz samych więźniów. To, co wydarzyło się w trakcie eksperymentu, przeszło najśmielsze oczekiwania badaczy…

https://www.youtube.com/watch?v=NNa8qxRggwo

Warto zobaczyć również „Miasto ślepców” której ekranizacaj poprzedzona została bestsellerowym wydaniem książki. Zarówno film, jak i książka opowiada o ludzkich ułomnościach, o zezwierząceniu człowieka, który postawiony w trudnej sytuacji przestaje być ludzki. W bardzo trafny sposób ukazuje walczących o przetrwanie homosapiens.

 

„Tańcząc w ciemnościach” to opowieść o Selmie (w roli głównej fenomenalna Björk), która traci wzrok i jednocześnie przed tym samym chce uchronić swojego syna. Ciężko pracuje w fabryce, by móc zebrać na operację ukochanegod ziecka. Na drodze do realizacji jej marzeń staje chciwość i kłamstwa nieprzychylnych osób, które niegdyś były przyjaciółmi. Ukazana w filmie determinacja i desperacja walka o życie dziecka, ukazuje jednocześnie dramatyzm i niesprawiedliwość tego świata. Warto zobaczyć ten film!!!

 

POLECA – pedagog szkolny JOANNA KOWALSKA