Czas na film

1.) Wszystkim kinomanom, którzy lubią kino z kategorii triller psychologiczny, polecam dziś film w reżyserii
Darrena Aronofsky’ego pt. „Czarny łabędź”.
W rolach głównych wystąpiły Natalie Portman oraz Mila Kunis, które wcieliły się w role nowojorskich baletnic występujących w Jeziorze łabędzim.
Fabuł a filmu  ukazuje nam Nowojorską operę, która wystawia balet Jezioro łabędzie. Reżyser przedsrawienia decyduje się na zastąpienie dotychczasowej primabaleriny granej przez Winonę Ryder młodszą baletnicą Niną, graną przez Natalie Portman. Nina mieszka wraz ze swoją despotyczną matką, byłą tancerką zespołu.
Koncepcja reżyserska zakłada granie przez primabalerinę dwóch ról: niewinnej Białej łabędzicy oraz zmysłowej Czarnej łabędzicy. Nieoczekiwanie Ninie wyrasta konkurentka. Nina idealnie pasuje do Białej łabędzicy, natomiast Lily stworzona jest do roli Czarnej łabędzicy. Rywalizacja tancerek zmieni się nieoczekiwanie w dziwną relację, a w samej Ninie powoli ujawnia się ciemna strona jej osobowości.
Czarnym łabędziu dążenie do ideału wpędza bohaterkę nie tylko w paranoidalne stany – wręcz wpycha ją na ścieżkę autodestrukcji. Co więcej, perfekcyjny taniec nie jest dla Niny sposobem autoekspresji, dziewczyna nie chce za jego pomocą wyrażać siebie. Wręcz przeciwnie: precyzja baletu jest jej najwyraźniej potrzebna do tego, by trzymać w ryzach to, co skrywane gdzieś w głębi, nieuświadomione, niechciane, przerażające.
Na podprawie relacji Magdalena Kempnej-Pieniążek, Formuły duchowości w kinie najnowszym
2.) Drugą pozycją godna obejrzenia na dziś, jest „Rain Man” w reżyserii Barry’ego Levinsona
.
Dramat, którego bohater jest autystycznym sawantek , co charakteryzuje się poważnymi trudnościami w utrzymaniu i inicjowaniu relacji i komunikacji społecznej oraz ograniczonymi, powtarzalnymi i nieelastycznymi wzorcami zachowań, i zainteresowań przy jednoczesnym jego wybitnym geniuszu. Pierwowzorem głównego bohatera filmu był Kim Peek, upośledzony i niezwykle uzdolniony człowiek cierpiący najprawdopodobniej na autyzm dziecięcy, który był również sawantem.
Wspaniałe role Dustina Hoffmana oraz Toma Cruisa, który po śmierci ojca dowiaduje się, że ma o 20 lat starszego autystycznego brata, którego porywa z domu psychiatrycznego w którym przebywała. Charlie (Tom Cruise) zabiera brata w podróż, co uświadamia mu, jakie są prawdziwe wartości w życiu.
Polecam 
Joanna Kowalska